A világ legaranyosabb disznói

A világ legaranyosabb disznói


Mai írásomban cuki malacképeket mutatok, amik biztos feldobják a napodat.

Az alábbiakban megosztott disznókról / malacokról készült felvételek a bizonyítékai annak, hogy ezek a főként haszonállatként nevelt jószágok is lehetnek a család kedvencei. Imádnivaló göndör farkincájukkal, puha orrukkal és hajlékony füleikkel kifejezetten ellenállhatatlanok. Te tudtad, hogy vannak olyan emberek, akik a disznókat nem haszonállatként tartják, hanem házi kedvencként? Pórázon viszik sétálni őket, mint a kutyákat, az ilyen malactulajdonos szerint ők a legaranyosabb állatok a világon. A köznyelv gyakran falánk és piszkos állatként említi a disznókat, azonban a valóság az, hogy csupán bezárva nem képes szabadon élő társaihoz hasonlóan tisztán tartani magát. Ráadásul a disznó rendkívül magas intelligenciával rendelkezik, igényli az ember társaságát, barátságos és igen tanulékony. Tanulmányokból kiderült, hogy a disznók bizony a legokosabb házi-, vagy haszonállatok. Kiváló memóriával rendelkeznek, vannak emlékeik, és a társadalmi kapcsolataik is jobb, mint más fajba tartozó társaiknak. Szeretnek részt venni a körülöttük zajló eseményeken. S a felvételek láttán az is látszik, hogy szívesen állnak a kamerák elé.

Ha szeretsz állatos képeket nézni, akkor most malacod van! Mutatok néhány képet a világ legaranyosabb disznóiról.

 

 

A sertés és a disznó szinonim szavak. A szakirodalom általában a sertés szót használja. A „kan” a hím, a „koca” a nőivarú sertés. Az „anyakoca” olyan nőivarú sertés, amelynek már voltak malacai. Az „emse” a fiatalabb, a „göbe” a kifejlődött nőivarú sertés. Tenyésztésre szánt növendék a „magló”. Petefészkétől megfosztott sertés a „miskárolt”. Fiatalon kiherélt sertés az „ártány”, idősebb korban kiherélt sertés pedig a „kanlott”. „Szopós malac” a növendék szopás idején, „választott malac” az elválasztástól 4 hónapos koráig. Ettől kezdve „süldő” – tenyésztésbevételig vagy 1 éves korig. „Előhasi koca” a koca első vemhessége és szoptatása idején, „tenyészkoca” a már bebúgatott koca. „Tenyészkan” a búgatásra használt vagy használható kan. „Hízósertés” a hizlalás alatt levő, „hízott sertés” a már kihizlalt, vágásra érett sertés.

 

 

A disznó feje aránylag nagy, orra kissé ormányszerű, túrókarimás, jól mozgatható, és orrkorongban végződik. Farka rövid, középmagasan tűzött, tőben elég vastag, a vége felé fokozatosan elvékonyodó, fölfelé kunkorodó és szőrbojtban végződő. Vaskos teste és rövid lábai vannak. Lábain négy-négy ujj van, melyek közül a középső két nagy ujjának patáin jár, de képes gyorsan szaladni is. Jellegzetes éles visítással jelzi, ha valami nem tetszik neki, még akkor is, ha amúgy semmi bántódás nem éri (például csak megfogják vizsgálatra), a visítása 130 dB is lehet.

 

 

A disznó mindenevő, tehát növényeket és állatokat egyaránt fogyaszt. Természetközeli élőhelyen tartva táplálékának jelentős részét a talajból túrja ki, így fogyaszt pl. rovarlárvákat, férgeket, gumókat és gombákat is. Ha hozzáfér, dögöt is eszik. E szokása azért jelentős, mert döglött vándorpatkányhoz akár zárt térben tartva is hozzájuthat, és ezen keresztül olykor trichinával is fertőződhet. Jó szaglása miatt szarvasgomba keresésére is használható.

44 foga van, zápfogai gumósak.

 

 

A hagyományos külterjes tartásmód ma már megszűnt hazánkban. Ez a legeltető állattartás egy sajátos típusa volt, mikor a kondás (vagy kanász, csürhés) a disznók csoportját, a kondát (vagy csürhét) őrizte és terelte reggeltől estig. A kondák erdős vidéken is tarthatók voltak, és hasznosították a tölgyerdők makk termését. Konda az éjjel-nappal a legelőn tartózkodó sertéscsapat, a csürhét reggel kihajtják, este hazahajtják (pl. a községi csürhe). Az egy vagy több tulajdonság alapján kiválogatott csapat a falka.

A mai sertésállományok már nagyrészt zárt térben élnek, intenzíven tenyésztik őket iparszerű körülmények között.

 

 

Leggyakrabban húsáért és bőréért tenyésztik, de a szőrét is felhasználják ecset készítésére. A sertéstartás a világ számos részén elterjedt, és az egyik legfontosabb állattenyésztési ágazat. 2022-ben a házisertésből több mint 170 országban tartottak, és az éves állomány nagysága meghaladta a 980 millió darabot.

 

 

Forrás:        

readersdigest.com.au

wikipedia

Képek: Getty Images / readersdigest.com.au

Tetszett a cikk?

 

Kiemelt ApróHirdetések

További kiemelt ApróHirdetések »

 

CukiVilága cikkajánló

A dik-dik félelme miatt monogám
Még több cukiság, Érdekességek
A dik-dikek arról a riasztó hangjelzésről kapták a nevüket, melyet menekülésük közben hallatnak.
Érdekesség néhány cuki állatról
Még több cukiság, Érdekességek
Olyan állatokról kerestem izgalmas tudnivalókat, akiknek legalább egy lenyűgöző tulajdonságuk, szokásuk van.
"Állatok" tipikus emberi helyzetben
Cuki humor, Vicces
Egy művész úgy ábrázolta az állatokat, ahogy még senkinek nem jutott eszébe: mintha emberek lennének.
Történetek állatokról
Cuki sztorik, Egyéb állatos történetek
Nyolc csodaszép történet, amely néha mosolyt csal az arcunkra, néha könnyeket a szemünkbe.
Örök barátok
Egyéb cukiságaim, Más kisállatok
Már lassan 18 éve tart a házi macska és az állatkerti hiúz barátsága, azóta elválaszthatatlanok.
Kisfiúnak köszönheti életét az albínó süni
Cuki sztorik, Külföldön történt
A képen látható tündéri sünit mentette meg a kisfiú Angliában.
Legnagyobb tanító: a gyermek
Játékos cukiságok, játszó gyerekek
Néhány tanítás életünk nagy bölcseitől, a gyerekektől.
Disznótestvér
Cuki sztorik, Egyéb állatos történetek
A képeken látható disznó öt kutyával nőtt fel, és most azt hiszi, hogy ő is egy közülük.
Ilyen az őszinte, feltétel nélküli szeretet
Cuki sztorik, Külföldön történt
15 házi kedvenc, aki megmutatja azt, hogy a legnagyobb boldogság az életben szeretni és szeretve lenni.

További cikkek »